which of the following business operations has both product and period costs?

couple, like, cute @ Pixabay

Businesses that sell and buy food, wear and tear on equipment, rent/lease, supply/demand, and the like all fall into period costs. These are the costs of doing business.

Businesses that sell and buy food, wear and tear on equipment, rent/lease, supply/demand, and the like all fall into period costs. These are the costs of doing business.It’s a lot of stuff. The problem with period costs is that it’s hard to measure. You can’t measure the actual product costs of a product as the price it sells for (or the price it costs to purchase it), because the price doesn’t go down (or up) often enough to be measurable.

Businesses that sell and buy food, wear and tear on equipment, rent/lease, supply/demand, and the like all fall into period costs. These are the costs of doing business.It’s a lot of stuff. The problem with period costs is that it’s hard to measure. You can’t measure the actual product costs of a product as the price it sells for (or the price it costs to purchase it), because the price doesn’t go down (or up) often enough to be measurable.When it comes to making money in companies, you might not even realize that you have to take into account the costs of selling the product. You might have to think of it as a loss. A loss of money, when you spend money to make something in the first place.

Businesses that sell and buy food, wear and tear on equipment, rent/lease, supply/demand, and the like all fall into period costs. These are the costs of doing business.It’s a lot of stuff. The problem with period costs is that it’s hard to measure. You can’t measure the actual product costs of a product as the price it sells for (or the price it costs to purchase it), because the price doesn’t go down (or up) often enough to be measurable.When it comes to making money in companies, you might not even realize that you have to take into account the costs of selling the product. You might have to think of it as a loss. A loss of money, when you spend money to make something in the first place.The best way to measure the cost of a product is by its unit cost. The unit cost of a product is the amount of money it costs to produce that product, compared to the amount it costs to purchase it.

Businesses that sell and buy food, wear and tear on equipment, rent/lease, supply/demand, and the like all fall into period costs. These are the costs of doing business.It’s a lot of stuff. The problem with period costs is that it’s hard to measure. You can’t measure the actual product costs of a product as the price it sells for (or the price it costs to purchase it), because the price doesn’t go down (or up) often enough to be measurable.When it comes to making money in companies, you might not even realize that you have to take into account the costs of selling the product. You might have to think of it as a loss. A loss of money, when you spend money to make something in the first place.The best way to measure the cost of a product is by its unit cost. The unit cost of a product is the amount of money it costs to produce that product, compared to the amount it costs to purchase it.The unit cost of a product is the cost of a good purchased by an average person, like a computer, paint, or a TV set. It’s the amount of money a person, not a company, spends to buy the product, as opposed to the amount of money that company spends to create that product, which is the money spent by an average company.

Published
Categorized as blog

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *